• Projekty

• W Krakowie 29.09.2014r. na XII Ogólnopolskim Zjeździe Szkół dla Ekorozwoju wręczane były międzynarodowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół -  Zielone Flagi. Nasza szkoła otrzymała to wyróżnienie.

Przyznane wyróżnienie jest rezultatem różnorodnych działań podejmowanych przez szkołę w celu zachowania równowagi biologicznej oraz podnoszeniem świadomości ekologicznej wśród uczniów. Celem tych aktywności jest zainteresowanie problemami ekologicznymi - co dzieje się wokół nas - społeczności szkolnej i lokalnej i uświadomienie naszego wpływu na stan najbliższego środowiska przyrodniczego.

Nasze działania ekologiczne to m.in.: udział od XII. 2013r. do V. 2014r. w ogólnopolskim konkursie "Aktywni dla klimatu", w ramach którego Ekozespół   5 uczniów kl.VI wykonywał zadania i przesyłał raporty za pośrednictwem Internetu. W ramach zadań konkursowych przeprowadziliśmy udaną zbiórkę elektroodpadów w szkole i zebraliśmy 1520 kg elektrośmieci oraz uczniowie wykonali Ekologiczną Mapę Gminy. W tym konkursie zajęliśmy 21 miejsce na 160 szkół w Polsce. Wzięliśmy również udział w Wiosennych Działaniach na Warmii i Mazurach. Wyjechaliśmy do Warszawy na Festyn z okazji Światowego Dnia Ziemi oraz do Olsztyna na Piknik Ekologiczny - posumowanie Wiosennych Działań na Warmii i Mazurach.

Przyznany certyfikat dla szkoły jest dowodem uznania za pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie jest zobowiązaniem, by kontynuować działania ekologiczne na rzecz ochrony naszej małej ojczyzny - Warmii i Mazur. To dzięki zaangażowaniu wszystkich - nauczycieli, rodziców, dzieci - w działania na rzecz ekologii dajemy świadectwo temu, że przyroda jest bliska każdemu człowiekowi.

Razem można więcej - to hasło przyświeca naszym wspólnym staraniom, aby uczyć dzieci właściwych postaw proekologicznych i uwrażliwiać na potrzeby najbliższego środowiska przyrodniczego.

• ZIELONA FLAGA PO RAZ DRUGI

• 25 września 2015r. zostały zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi za rok 2014/2015. Nasza szkoła otrzymała certyfikat po raz drugi na okres 1 roku. Jeżeli dostaniemy po raz trzeci, wówczas będzie to certyfikat na 3 lata.

Chciałabym pokrótce przypomnieć obszary działalności ekologicznej w roku szkolnym 2014/2015.

Nasze działania ekologiczne przebiegały w dwóch obszarach:

1. Żywność w szkole – zdrowo, lokalnie i odpowiedzialnie
            1. Udział w edycji Światowych Dni Działania szkół sieci Eco- Schools – ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO BY ŻYĆ KOLOROWO
            2. Ogólnopolska akcja dla kl.I-III  - ŚNIADANIE DAJE MOC
            3.  Program w kl. 0-III – OWOCE W SZKOLE
            4.  Program w kl. IV-VI – TRZYMAJ FORMĘ
            5. Program w kl. IV  - POZYTYWNA PORCJA ENERGII
            6. FESTIWAL ZDROWEJ ŻYWNOŚCI kl. IV-VI
            7. Program dla kl. 0-VI -  MLEKO Z KLASĄ
            8.  Jabłka i soki w szkole dla wszystkich dzieci kl. 0-VI
            1. Bioróżnorodność
            1.  Zbieranie zużytych baterii.
            2. Zbieranie plastikowych nakrętek.
            3. Udział w ogólnopolskim konkursie ekologicznym EKOPLANETA – ucz. Kl. III-VI.
            4. Udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym.
            5. Sprzątanie Świata.
            6. Propagowanie segregacji odpadów.
            7. Wyjazd edukacyjny do Gdańska.
            8. Działania w ramach europejskiego projektu eTwinning.

Wszystkim, którzy włączyli się do tych działań bardzo serdecznie dziękujemy i niech ten certyfikat będzie bodźcem i zachętą do podejmowania nowych wyzwań w bieżącym roku szkolnym. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do kol. G. Skowronek za osobiste zaangażowanie i całoroczną pracę w dziedzinie ekologii, która dała wymierne efekty – otrzymała Krajową Odznakę Jakości eTwinning. W ramach europejskiego projektu eTwinning I AM 4: R.E.S.P.E.C.T prowadzone były przez przedszkolaków działania ekologiczne w ciągu całego roku. Każdego miesiąca były opracowane kolejne elementy projektu „Year school Green calendar” i zamieszczane na stronie internetowej przedszkola.