• Rok dla niepodległej

        • KOCHAM POLSKĘ - PATRIOTKA, PATRIOTA XXI"

        • Dnia 16 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej im. K. Stefana Wyszyńskiego  w Runowie odbyła się uroczystość pod hasłem " Kocham Polskę- Patriota, Patriotka XXI wieku". Była to okazja, by uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,a także podsumować realizację projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej i etwinning.

                Zaprezentowane, przez uczniów naszej szkoły, wiersze  i  chwytające za serce piosenki patriotyczne wprowadziły podniosły i świąteczny nastrój wśród całej społeczności szkolnej oraz przybyłych gości.

           Mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Pan Józef Zysk w mundurze i uzbrojony w szablę, wcielił się    w rolę marszałka Józefa Piłsudskiego, a w swoim wystąpieniu przybliżył nam jego  postać.

          Z przyjemnością wysłuchaliśmy też utworów patriotycznych w wykonaniu zespołu Czesław Band z Runowa.

          Wśród nas nie zabrakło też harcerzy, którzy opowiedzieli o swojej działalności.

          Wszyscy zebrani w świetlicy wiejskiej mogli obejrzeć wystawę materiałów i dokumentów udostępnionych na ten czas przez  P. Zyska oraz   " Kartek dla Polski" wykonanych przez przedszkolaków i ich rodziców. 

          ZOBACZ WIĘCEJ

           

           

        • CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

        • W związku z przypadającą  78. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej uczniowie naszej szkoły uczcili  pamięć ponad 22 tysięcy zamordowanych jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, służb Policji Państwowej oraz służb więziennych.  Złożyli kwiaty pod tablicą oraz zapalili znicz, w miejscu gdzie został posadzony Dąb Pamięci – dąb jako symbol „żywego pomnika” poświęcony Lechowi Prądzyńskiemu.

          Także dzisiaj obchodzimy rocznicę i składamy hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154. Pod Smoleńskiem zginęło wówczas 96 członków polskiej delegacji, a wśród nich m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz załoga samolotu.

        • ŚWIĘTA MAJOWE

        • Święta Majowe

                W kalendarzu majowym wiele dat przypomina nam, byśmy byli wierni wartościom, które w ciężkich chwilach dawały nadzieję na odzyskanie utraconej wolności i niepodległości.

                Pierwszą w majowym kalendarzu jest data pierwszy maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Aby uczcić pracę ustalono, że dzień pierwszego maja będzie obchodzony jako Święto Pracy. Po raz pierwszy obchodzono je m. in. w Wielkiej Brytanii. W Polsce Święto Pracy stało się świętem państwowym od roku 1950. Pierwszego maja organizowano pochody uliczne. Dzisiaj Święto Pracy obchodzimy na majówkach, festynach. Pierwszego maja obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest jej członkiem od 1 maja 2004 roku.

                Drugą datą majowego kalendarza jest 2 maja – Święto Flagi Państwowej wprowadzone na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku. Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

           Kolejna data to 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia, 227 lat temu, 3 maja 1791 r. przez Sejm Wielki dokumentu, który był pierwszą pisaną Konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie

                  Uczniowie postanowili uczcić święta majowe przejściem w pochodzie ulicami naszej miejscowości zatrzymując się w miejscach, które są kojarzone z historią naszego kraju. W  trakcie śpiewaliśmy piosenkę „Kocham cię Polsko”, a po powrocie do szkoły ułożyliśmy flagę z białych i czerwonych kartek.

          ZOBACZ WIĘCEJ

        • "WIERSZE O POLSCE"

        • Dnia 16.05.2018 roku w naszej szkole odbył się  Szkolny  Konkurs Recytatorski   pt: "Wiersze o Polsce". Celem konkursu było: kształtowanie kultury żywego słowa, rozwijanie umiejętności recytatorskich dzieci oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do udziału w konkursie zgłosiło się 16 uczniów. Występowali oni w dwóch kategoriach wiekowych klas II-III i IV -VII. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.

          Komisja wyłoniła następujących laureatów:

          ·wśród uczniów klas II-III: I miejsce- Aleksandra Liman, II miejsce -Gabriela Kołodziejska,  III miejsce-ex aequo: Anna Wasilewska  i Miłosz Aniećko.

          ·wśród uczniów klas IV- VII: I miejsce- Karolina Kołodziejska, II miejsce -Dominika Makowska, III miejsce-  Lidia Wróblewska

          Zwycięzcy otrzymali upominki i dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za poświęcony  czas i trud włożony  w przygotowanie. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

        • RAJD DLA NIEPODLEGŁEJ

        • "Rajd dla Niepodległej" to wyjazd rowerowy uczniów klasy VII, połączony ze zwiedzaniem istniejących szlaków turystycznych i miejsc związanych  z historią odzyskiwania i utrwalania niepodległości Polski. Uczestnicy rajdu, zaopatrzeni w symbole i barwy biało – czerwone,  w trasę wyruszyli spod budynku szkoły w Runowie.

          Młodzież dotarła na cmentarz komunalny w Lidzbarku Warmińskim, gdzie pod  pomnikiem „W Hołdzie Poległym Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny
1939-1956”  zapaliła znicze i zrobiła pamiątkowe zdjęcie.

          Uczniowie odwiedzili bulwar nad Łyną – miejsce podkreślające walory przyrodnicze Warmii. Na bulwarze znajdują się tablice informacyjne oraz figury postaci związanych z Lidzbarkiem Warmińskim, które zachęcają do samodzielnego odkrywania historii miasta.

        • DO   HYMNU

        • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Runowie znalazła sie w gronie 300 szkół w całej Polsce, które zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultur z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zadanie konkursowe polega na wspólnym zaśpiewaniu z pamięci ”Mazurka Dąbrowskiego" oraz dwóch (z siedmiu załączonych do regulaminu konkursu) wybranych pieśni hymnicznych. Wszystkie wykonania odbywają się „na żywo” i a cappella przez co najmniej 50% uczniów.  

               Dnia 26 września 2018r. odbyło się przesłuchanie, w którym wzięło udział 56 uczniów. Wspólnie zaśpiewali Hymn Państwowy," Rotę" i " Bogurodzicę". Dwuosobowe jury dokonało oceny i  nagrania przygotowanej prezentacji oraz wręczyło  pamiątkowe dyplomy.

            Ogłoszenie wyników nastąpi do 20 listopada.