• Nasza szkoła

• Dawno, dawno temu ...

Już w roku 1796 włodarze tej ziemi dostrzegli, jak ważne jest kształcenie społeczeństwa. Przy kościele założono pierwszą szkołę, którą  wybudowano na wzór chłopskich domów. Posiadała ona dwie izby. Jedna służyła dzieciom jako sala lekcyjna, natomiast druga była mieszkaniem nauczyciela. Do szkoły należała także stajnia, obórka   i duży ogród. Zabudowania przykrywał dach ze słomy.

Bardzo często nauczyciel pełnił funkcje kościelne – był organistą lub kantorem. Nową, piękną szkołę wybudowano już na początku XIX wieku. Parafia, do której należało Runowo otrzymała 300 talarów wsparcia na zakup książek dla biednych dzieci. W  tym  czasie do szkoły  uczęszczało  36  chłopców  i  25 dziewczynek.

W 1900 roku zbudowano, jak na owe czasy, bardzo nowoczesny budynek szkolny     z cegły klinkierowej. Składały się na niego trzy izby lekcyjne.

Jak wielu uczniów uczęszczało wówczas do runowskiej szkoły, może świadczyć fakt, że klasę drugą podzielono na dwa oddziały. Dzieci uczyły się na dwie zmiany – przed południem i po południu.

Zapiski i wspomnienia dawnych mieszkańców Runowa pokazują jak bogatą propozycję zajęć oferowała szkoła swoim uczniom. Nauczyciel klasy I – Leonard Fischer założył chór dziecięcy. Zajęcia sportowe obejmowały elementy gimnastyki – ćwiczenia na drążku, równoważniach, ćwiczenia wolne na macie, przeciąganie liny czy grę w palanta. Na wysokim poziomie były też zajęcia „robótek ręcznych”. Dzieci uczyły się szydełkowania, wyszywania i dziergania. Wyruszały również na wspólne wędrówki. Często odwiedzały szkołę w Laudzie (dzisiaj już ta szkoła nie istnieje).

Trudne początki

W 1945 roku Stanisław Wojtkiewicz imigrant z Wileńszczyzny, zorganizował Zbiorczą Szkołę Podstawową   i kierował nią do 1952 roku.

Różnie kształtowała się liczba nauczycieli w poszczególnych latach. Zmiany personalne były bardzo częste. Główną przyczyną był brak mieszkań dla nauczycieli. Poniemiecki budynek szkolny posiadał tylko trzy izby lekcyjne bez zaplecza rekreacyjnego. Reszta pomieszczeń, to mieszkania dla trzech rodzin nauczycielskich.

Dyrektor Stanisław Wojtkiewicz z uczniami
          Rok 1951.

Jadwiga Fedorowicz, Roman Przyjemski i Maria Kamińska z uczennicami. Rok 1955

Rok 1955 – klasa VI

W późniejszych latach cztery izby mieszkalne spełniały rolę izb lekcyjnych, inne przeznaczone były na bibliotekę (bez czytelni), kancelarię i składy na pomoce naukowe. Dwie izby zajmował kierownik szkoły. Budynek ogrzewany był piecami kaflowymi. Poza pomieszczeniami (drewnianymi) na opał, nie posiadał żadnych budynków gospodarczych. Cała posesja licząca 23 ary ogrodzona została w 1961 roku. Kilka lat wcześniej został założony sad i posadzono krzewy. Boisko (889 m2) znajdowało się po drugiej stronie lokalnej drogi.

W 1965 roku przyznano szkole budynek po byłej plebanii, która znajdowała się w sąsiedztwie szkoły. Ze względu na trudności z wykwaterowaniem zamieszkałych tam rodzin, szkoła korzystała z kilku pomieszczeń.

W 1977 roku miała ona  16 oddziałów, 209 uczniów i 12 nauczycieli. Do szkoły należały też dwa punkty filialne.

Grono nauczycielskie i uczniowie klasy VIII – rok szkolny 1969/1970

Nauczyciele (od lewej) : Lucjan Januszkiewicz, Rozalia Kupica, Wanda Szeszko, Maria Dolecka, Jadwiga Krumplewska, Krystyna Orłowska, Ryszard Sadowski

Wielkie zmiany

W związku z reformą oświaty w 1999 roku z ośmioklasowej Szkoły Podstawowej powstała sześcioklasowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Runowie. W 2005 roku wybudowano namiotową halę sportową   i rozbudowano budynek szkoły.

Nasza szkoła oferuje

Oddział przedszkolny                                                              Klasy przestronne i nowoczesne

Hala sportowa

Pracownia komputerowa                             Nadanie imienia                                 Wycieczki szkolne

01.06.2014

Publicznej Szkole Podstawowej w Runowie

nadano imię

Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Uczniowie szkoły przygotowali dla gości wystawę swoich prac plastycznych przedstawiających postać kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podczas uroczystej Mszy świętej celebrowanej przez abp. Wojciecha Ziembę rodzice wraz z uczniami złożyli przed ołtarzem swe dary.

Uczniowie przedstawili postać swojego patrona, jego historię życia, naukę społeczną i głębokie zaufanie Bogu.

Abp Wojciech Ziemba poświęcił nowy sztandar szkoły.

Przekazanie sztandaru pani Dyrektor Szkoły Annie Renacie Sobolewskiej.

Na zakończenie uroczystości dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej przez fundatora pana Remigiusza Zakrzewskiego - firma "WM Glass" w Bartoszycach i panią Dyrektor Annę Renatę Sobolewską.

Kultywowanie tradycji szkoły

Dni Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i